<img height="1" width="1" style="display: none" src="https://www.facebook.com/tr?id=2415267652073743&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">

MAX 
STJERNQVIST

Hej Max!

Yrke:

Projektledare 

Ålder:

26 år

Bor:

Växjö

Personliga egenskaper:

Driven relationsbyggare

max stjernkvist dizparc

Projektledaren med ständigt fokus på kunden

Som född och uppvuxen strax utanför Växjö är avståndet till Nässjö inte långt. När Dizparc valde att satsa vidare på Höglandet blev Max Stjernqvist en del av den fyrklöver av erfarna konsulter som nu ställer in siktet på en ny marknad och geografi!

Max har en bakgrund inom IT-projektledning och tjänster kopplade till den digitala arbetsplatsen. Under de senaste åren har han drivit både kundprojekt och varit engagerad i interna utvecklingsprojekt. Han brinner för att få med sig sina kunder på den digitala resan. Det i kombination med ett stort driv, entreprenörsanda och erfarenhet från branschen blir viktiga framgångsfaktorer när han nu antar utmaningen att vara med och driva upp en verksamhet från grunden tillsammans med kollegorna..  

“Jag trivs som bäst när jag får vara ute hos mina kunder och hjälpa dem att förstå att det finns ett värde i att jobba med sina IT-lösningar rent generellt. Det är alltid extra roligt att hjälpa kunder att få bättre koll på vilka möjligheter som finns och servera lite “aha-upplevelser”. Ju mer jag lyckas att hjälpa dem på sin digitala resa och avlasta, desto mer tid får de över till att utveckla sin kärnverksamhet. Mitt primära fokus i uppstartsfasen är att bygga nätverk och relationer med kunder lokalt med en tydlig målsättning att ta oss in på Höglandet med Dizparcs breda erbjudande inom digitalisering. På sikt hoppas jag att vi blir en lokal aktör på riktigt med ett tydligt avtryck på marknaden både i antal affärer och storleken på vårt team. Vi kommer att rikta oss mot alla branscher och vill så klart gärna jobba med kunder som precis som vi på Dizparc vill framåt och få till en modern IT-infrastruktur med hög nivå av säkerhet och pålitlighet”, förklarar Max.

“En absolut styrka som vi har i vårt erbjudande är att vi kan ta hand om hela infrastrukturen hos våra kunder och kan i princip ta ansvar på den nivå att vi blir det mindre eller medelstora bolagets hela IT-avdelning. Vi har kapacitet att driva IT-kostnadseffektivt med ett skalbart tjänsteutbud och är väldigt duktiga på att komma in och avlasta våra kunder så att de kan få tid över till att arbeta med sin kärnaffär”, fortsätter Max. 

“Det finns egentligen inte jättemånga aktörer som erbjuder IT-tjänster på Nässjömarknaden så jag tror att det är ganska svårt att matcha Dizparcs kompletta och starka erbjudande”, fortsätter Max.

Det faktum att teamet är en del av ett större sammanhang och kan nyttja möjligheter kopplade både till samverkan i projekt och ett gemensamt nätverkande inom Dizparc-koncernen är en viktig ingrediens i byggandet av det nya lokala erbjudandet.

“Den första upplevelsen jag fick när jag klev in genom dörrarna på Dizparc var en känsla av att det är ett familjärt ställe och en allmänt underbar plats att vara på. Kort och gott ett gäng goa, sköna kollegor med modernt tänk, framåtdriv och en tydlig ambition. Jag ör partisk, men måste säga att jag är imponerad av det Dizparc erbjuder och den bredd och marknadsmatch vi tillsammans har i vårt tjänsteutbud”, avrundar Max.

Nyfiken på hur det är att jobba på Dizparc?

Tveka inte att ta en kontakt så berättar vi gärna mer eller sök någon av våra lediga tjänster redan idag!

Till våra lediga tjänster

Möt fler av våra medarbetare inom koncernen

Klicka på porträtten nedan för att läsa mer om några fler av våra medarbetare

Låt oss ta en kaffe

Ta en kontakt så hör vi av oss.