Dizparc Medarbetaren
AUGUSTI, 2025
EMINA
BOJIC
Hej Emina!
- Work/Life:
-
ERP-konsult
- Ålder:
-
41 år
- Bor:
-
Borås
- Fritidsintressen:
-
Familjen, följer ATP-touren noga och tackar inte nej till goda bakverk och choklad
- Familj:
- Sambo och en son
- Personliga egenskaper:
-
Lösningsorienterad och full av energi

Jag bara längtar till kontoret!
När Emina Bojic tog steget från DHL Supply Chain i Borås till en ny roll som konsult på Dizparcs ERP-verksamhet i Jönköping var det inte ett beslut hon tog lättvindigt. Efter 15 år inom lager och logistik med gedigen erfarenhet av både processoptimering och nykundsimplementationer fanns tryggheten i det invanda. Men med lite pepp från omgivningen och en rekommendation från en tidigare studiekamrat vågade hon ta klivet mot en ny vardag som konsult.
”Jag har en kompis som jobbat med gänget här på Dizparc förut och hon har alltid pratat så gott om dem. När hon tipsade mig om rollen kändes det som ett perfekt tillfälle att tänka nytt och våga byta jobb. Det ska bli spännande att få bidra med mina breda kunskaper inom lager och logistik som jag samlat på mig under åren i en ny kontext” berättar Emina.
Och redan från start har magkänslan bekräftats.
”Jag har aldrig blivit så väl mottagen som här. Det finns en tydlig plan för introduktionen och kollegorna är otroligt tillmötesgående. Redan innan jag började i augusti fick jag vara med på både sommarfest och luncher så första dagen var jag inte ens nervös, jag kände ju redan teamet! Det säger en hel del om hur inkluderande kulturen är här på Dizparc”, fortsätter Emina.
"Det ska bli spännande att få bidra med mina breda kunskaper inom lager och logistik som jag samlat på mig under åren i en ny kontext."
Från Volvo-gymnasiet till affärssystem
Eminas resa mot den karriär hon har idag började på Volvo-gymnasiet i Skövde där intresset för materialförsörjning väcktes. Efter några år som anställd på Volvo efter studierna följde en utbildning till logistikingenjör i Jönköping. Därefter har Emina jobbat med logistik med kunder från en rad olika branscher, från fashion och elektronik till apotekstjänster. Det har gett henne en unik förmåga att förstå vad som är viktigt för kunden i just deras processer och flöden.
”Oavsett om det handlar om elektronik, kläder eller läkemedel så har varje bransch sina egna beteenden och utmaningar. Det gäller att snabbt kunna sätta sig in i vad som är mest kritiskt för kunden och anpassa lösningarna därefter”, menar Emina.
På Dizparc blir affärssystemet Jeeves en central del av nästa kapitel. Systemet i sig är nytt för Emina och hon ser fram emot att få fördjupa sig, i synnerhet i VMS-modulerna, framöver.
Lösningsfokus och energi
Som person beskriver Emina sig själv som en idéspruta med sikte på att ständigt hitta nya lösningar.
”Jag går ofta in i lösningsmode direkt, ibland kanske lite för snabbt. För mig finns det inget som är omöjligt utan allt är bara en fråga om tid, resurser och pengar. Det är därför jag gillar när kunder och chefer sätter lite ramar så att jag kan växa inom dem och skapa innovativa lösningar som mappar mot de förutsättningar som finns”, förklarar Emina.
När det kommer till drömuppdrag har Emina inget specifikt i sikte utan lockas mest av att lära sig nytt, oavsett typ av uppdrag.
”Varje bransch har sina unika behov och det är det som gör jobbet så roligt. Att få utforska, förstå och hitta lösningar som gör skillnad är det jag brinner för i min roll”, fortsätter Emina.
En arbetsplats värd pendlingen
Att bo i Borås och arbeta i Jönköping innebär en pendling på 8 mil enkel väg, men för Emina har det inte känts som en uppoffring. Tvärtom.
”Människorna omkring en gör hela skillnaden. Här är det en så positiv känsla att jag bara längtar till kontoret. Det säger nog det mesta”, avrundar Emina.
"Jag har aldrig blivit så väl mottagen som här. Det finns en tydlig plan för introduktionen och kollegorna är otroligt tillmötesgående."
Bli kollega med Emina
Dizparc växer så det knakar och är på jakt efter fler härliga kollegor som vill bli en del av teamet.
Låt oss ta en kaffe
Ta en kontakt så hör vi av oss