<img height="1" width="1" style="display: none" src="https://www.facebook.com/tr?id=2415267652073743&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">

AXEL
LINDELÖF

Hej Axel!

Yrke:

Verksamhetskonsult inom ERP/Arkitekt hos Dizparc i Jönköping

Ålder:

36 år

Bor:

Vaggeryd

Personliga egenskaper:
Envis och ger aldrig upp, lösningsorienterad och hittar oftast en väg
Fritidsintressen:
Fiske, natur, golf och husfix.
Om sin roll:

Tycker om att stå på två ben med kunskaper inom både teknik/integration och verksamhetsutveckling.

axel_lindelof_dizparc

Från en praktikfråga till en nyckelroll som verksamhetskonsult och ERP-arkitekt

När Axel Lindelöf började plugga logistik, organisation och ekonomi i Jönköping var planen inte att han skulle jobba med affärssystem. Men ibland tar yrkeslivet vägar man inte riktigt räknat med. För honom började det med en fråga om praktik och en gammal kontakt från golfbanan som ledde till ett första steg in i en värld som sedan dess bara blivit mer intressant med åren.

Under uppväxten tillbringade Axel mycket tid på Hooks Golfklubb. Han spelade golf som junior, var med i elitlaget och jobbade också på klubben. Där lärde han känna Håkan Jonsson, som idag leder Dizparcs ERP-bolag i Jönköping. När Axel senare under studietiden hörde av sig för att fråga om en praktikplats blev det början på något helt annat.

“Jag hade egentligen ingen tanke på att jobba med ERP när jag började plugga. Som student ställde jag en fråga om en praktikplats, men då fick jag i stället chansen att kliva in i ett team och börja jobba direkt. Det som från början skedde lite av en slump visade sig vara ett av de bästa besluten jag tagit i mitt yrkesliv”, berättar Axel.

I sin nya roll blev han del av ett WMS-team på ett större IT-konsultbolag , trots att han då varken hade erfarenhet av IT eller ERP att luta sig mot. Ganska snabbt väcktes en stor nyfikenhet.

“När jag började förstå databaslogik och hur olika delar hänger ihop blev jag fast. Jag gillar att förstå saker på djupet och är nog lite nördig på det sättet, så jag kände ganska direkt att den här typen av jobb var något som passade mig väldigt bra”, säger Axel.

När Dizparc senare startade upp i Värnamo blev han en del av det gänget, och idag är han sedan ett par år tillbaka en del av Håkans ERP-team i Jönköping.

En roll mellan teknik och verksamhet

Med tiden har Axel hittat sin egen nisch. Idag arbetar han som verksamhetskonsult och ERP-arkitekt, med särskilt fokus på integrationer och kundanpassningar. Samtidigt har han kvar förståelsen för verksamheten, något han ser som en stor styrka i rollen.

“Jag tycker om att stå på två ben. Dels gillar jag tekniken och integrationsbiten, dels gillar jag verksamhetsperspektivet. Det gör att man kan bli en bra brygga mellan teknik och affär, och det är nog där jag trivs som bäst”, förklarar Axel.

Under åren har han också utvecklat en särskild relation till Jeeves som plattform.

“Jag gillar verkligen Jeeves. Det finns en flexibilitet i produkten som gör att man inte känner sig låst, och det gör det roligt att jobba med. Det går att tänka brett och hitta lösningar på många olika typer av behov”, fortsätter han.

Just nu arbetar Axel inte bara med det egna teamet i Jönköping, utan även i nära samarbete med kollegor i andra delar av Dizparc. Det handlar bland annat om integrationer mot e-handel, men också om uppdrag där ERP, cybersäkerhet och andra specialistområden behöver mötas för att skapa bra lösningar för kunden.

Omväxlingen är en stor del av drivkraften

Det som Axel uppskattar mest med konsultlivet är variationen. Att ingen dag riktigt ser likadan ut, att nya utmaningar dyker upp och att varje kund har sina egna förutsättningar och krav.

“Det roligaste är omväxlingen. Ingen dag är den andra lik och man ställs hela tiden inför nya frågor att lösa. Sen tycker jag också att det är kul att få inblick i olika branscher. Det finns alltid nya detaljer att sätta sig in i och det gör att jobbet aldrig känns statiskt”, berättar han.

Men minst lika viktigt som uppdragen är sammanhanget runt omkring. För Axel är kollegorna en avgörande del av varför han trivs så bra.

“Jag tror ärligt talat att jobbet hade känts ganska annorlunda någon annanstans. Mina kollegor betyder väldigt mycket. Vi har många olika kompetenser, hjälper varandra och det finns en omtanke både i teamet och i hur gruppen har byggts upp. Det känns inte som ett jobb man bara går till, utan som ett sammanhang där man faktiskt vill vara.”

Han lyfter också fram bredden i Dizparc som något som gör vardagen extra spännande. Att bolaget inte bara är fokuserat på ERP, utan rymmer flera olika kompetensområden, ser han som en stor styrka.

“Det är väldigt kul att vi inte bara är ett nischat ERP-bolag. Bredden gör att det finns många fler möjligheter, både för kunderna och för oss som jobbar här. Man får möjlighet att växa och testa nytt, och det tycker jag är en stor fördel.”

Tillbaka i Jönköping

Under några år bodde Axel i Göteborg och arbetade mycket på distans, något som fungerade bra, inte minst under pandemin. Men sedan en tid tillbaka har han och familjen flyttat tillbaka till trakterna kring Jönköping. Beslutet handlade både om att komma närmare familjen och om att hitta en vardag som passade bättre för livet med små barn.

“Det kändes naturligt att flytta tillbaka. Storstadslivet blev lite för opersonligt för oss och med små barn uppskattar man närheten till både familj, natur och jobbet på ett annat sätt. Det känns väldigt bra att vara tillbaka”, säger Axel.

När han inte jobbar går mycket tid till familjen, huset och livet hemma. Två barn håller tempot uppe, och när tillfälle ges laddar han gärna om ute i naturen. Golfen är fortfarande en stor passion, även om det inte blir riktigt lika mycket spelande som tidigare. Fiske och tid utomhus är andra självklara energikällor.

Ett sammanhang att växa i

För Axel handlar mycket av trivseln på Dizparc om att ha blivit sedd och fått möjlighet att utvecklas över tid. Att det gått bra för bolaget, att teamkänslan är stark och att det finns en tydlig lojalitet i vardagen är sådant som betyder mycket.

“Kollegorna är centrala. Det är det som gör att man stannar. För mig väger det väldigt tungt att känna teamtillhörighet, att man blir sedd och att det finns utrymme att utvecklas. Det finns en frihet här som jag uppskattar mycket”, säger Axel.

Med sin kombination av noggrannhet, lyhördhet och starkt ansvarstagande har han blivit en person som både kollegor och kunder gärna vänder sig till. Någon som håller det han lovar, ställer upp och finns där när det behövs.

“Det finns mycket som gör att jag trivs hos Dizparc, men framför allt är det kombinationen av människorna, variationen och möjligheten att fortsätta utvecklas som gör att det fortfarande känns roligt att gå till jobbet varje dag”, avrundar Axel.

Vill du också jobba med Axel? 

Vi är alltid nyfikna på att komma i kontakt med nya talanger som brinner för affärssystem, verksamhetsutveckling och smarta lösningar. Spana in våra lediga tjänster.

Kanske hittar du din nästa utmaning hos oss på Dizparc?

Kontaktpersoner

Håkan Jonsson

Dizparc Jönköping ERP